Duża ulga budowlana
Duża ulga budowlana
Dziś następna porcja wyjaśnień, jakich podczas redakcyjnego dyżuru poświęconego dużej uldze budowlanej udzielił czytelnikom Hubert Mikołajczyk, specjalista z Ministerstwa Finansów. Część pytań podyktowała obawa, że w przyszłym roku ulga ta będzie zlikwidowana. Wydaje się, iż czasu na uchwalenie takich zmian przez Sejm jest już tak mało, iż w 2002 r. będzie można korzystać z wszystkich ulg mieszkaniowych na dotychczasowych zasadach.
Darowałam małoletnim wnukom nie wykończony dom. W ich imieniu darowiznę przyjęła synowa, która zamierza kontynuować budowę. Czy ma ona prawo do dużej ulgi budowlanej?
Nie, skoro właścicielami są dzieci. Trudno uznać, iż synowa ponosi wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe.
Nie zgadzam się z tym.
Synowa może zwrócić się na piśmie do swojego urzędu skarbowego o informację, czy w tej konkretnej sytuacji przysługuje jej prawo do dużej ulgi budowlanej i wyrazić w tym piśmie swoją opinię. Także wówczas, gdy odpowiedź będzie przecząca, nie musi się z nią godzić i skorzystać np. z bezpiecznej dla podatnika instytucji stwierdzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta