W stronę uczestników
W stronę uczestników
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
AGNIESZKA RYBAK
Racjonalny ustawodawca w tekście prawnym nie zamieszcza niepotrzebnych wypowiedzi. Skoro dwukrotnie mówi to samo, czyni to celowo.
Spośród wielu aktorów postępowania karnego tylko niektórzy mają przymiot strony. Są to: oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony, oskarżyciel posiłkowy, oskarżyciel prywatny, powód cywilny oraz oskarżony. Status ten oznacza wpływ na przebieg i wynik procesu poprzez: zabieranie głosu w przedmiocie przebiegu postępowania, uczestnictwo w czynnościach procesowych, ocenę dowodów. Gdy sąd orzeknie w kwestii winy i wymiaru kary, strona postępowania i podmiot, który uzyskał korzyść majątkową w wyniku przestępstwa i został zobowiązany wyrokiem sądu do zwrotu tejże (art. 52 kodeksu karnego i 416 kodeksu postępowania karnego), mają prawo zakwestionować wyrok w apelacji i kasacji.
Także w czasie postępowania podejmuje się wiele decyzji, które zapadają w formie postanowień lub zarządzeń (art. 93 k.p.k.). Strony postępowania mogą je również zakwestionować, składając zażalenie (art. 459 i 466 k.p.k.). Uprawnienie to ma także osoba, której postanowienie czy zarządzenie dotyczy, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 459...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta