Mężczyzna - przedmiot pożądania
"Zazdrość na trzy faksy" Esther Vilar w adaptacji Krystyny Jandy
Mężczyzna - przedmiot pożądania
Mówią:
- Krystyna Janda
- Maria Seweryn
- Dorota Segda Przygotowując kolejną adaptację w Teatrze Telewizji Krystyna Janda sięgnęła po tekst współczesny, który ma już wszakże swą "historię". Sztuka "Zazdrość na trzy faksy" Esther Vilar, obecnie jednej z najpopularniejszych na świecie autorek (m.in. "Amerykańska papieżyca", "Królowa i Szekspir"), w Polsce wystawiona została prawie rok temu w Teatrze Nowym w Warszawie. Janda postanowiła wyprowadzić bohaterki "Zazdrości..." poza scenę: miejscem akcji uczyniła stołeczne ulice, centrum handlowe i przede wszystkim - pomieszczenia na najwyższych piętrach wieżowca wybudowanego właśnie w centrum miasta.
Tytułowe faksy (w oryginale wyłącznie za ich pośrednictwem komunikują się bohaterki, trzy kobiety zakochane w jednym mężczyźnie) pojawią się w tzw. off-ie, częściowo zostały rozpisane na dialogi. I jeszcze jedno novum: w adaptacji Krystyny Jandy mężczyzna, ów przedmiot pożądania i kość niezgody, nie jest, jak u Vilar, tylko bohaterem korespondencji. W tę postać wcielił się Jan Englert.
- Zainteresowało mnie, że jest to opowieść o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta