Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deficyt coraz mniejszy

19 października 2001 | Ekonomia | AK DW

GUS

Handel zagraniczny

Deficyt coraz mniejszy

ROZMOWA NA GORĄCO: Beata Smarzyńska, ekspert Banku Światowego

Po ośmiu miesiącach tego roku wyeksportowaliśmy towary i usługi za 23,2 mld USD, natomiast zakupy zagraniczne wyniosły 32,8 mld USD. Ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 9,6 mld USD, podczas gdy przed rokiem nadwyżka importu nad eksportem wynosiła 11,7 mld USD - podał wczoraj GUS.

Ujemne salda odnotowano ze wszystkimi grupami krajów. Największy deficyt wystąpił w obrotach z krajami rozwiniętymi gospodarczo - 5,4 mld USD, w tym z krajami Unii Europejskiej - 3,8 mld USD.

Podobnie jak w poprzednich okresach, handlowaliśmy głównie z krajami rozwiniętymi, których udział w eksporcie ogółem wynosił 75,6 proc. (w tym UE - 70,2 proc.), a w imporcie 69,8 proc. (w tym UE - 61,3 proc.). Od dziesięciu lat Niemcy zajmują

czołową pozycję w wymianie handlowej Polski. Po ośmiu miesiącach bieżącego roku udział Niemiec w eksporcie wyniósł 35,1 proc. (w ub. roku 35,3 proc.), a w imporcie 23,9 proc. (w ub. roku 24,2 proc.).

Rosja do końca 1998 r. znajdowała się na 2-3 miejscu w dziesiątce największych odbiorców polskich towarów. Od początku 1999 roku eksport do Rosji znacznie spadał, w wyniku czego Rosja znalazła się poza pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych. Poczynając od kwietnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2448

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament