Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cena zbyt ambitnych inwestycji

22 października 2001 | Ekonomia | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Analiza BIG Bank Gdański przygotowuje nową emisję papierów wartościowych

Cena zbyt ambitnych inwestycji

PAWEŁ JABŁOŃSKI

Dzisiaj akcjonariusze BIG Banku Gdańskiego zdecydują o emisji ponad 424 mln akcji, co ma zwiększyć kapitały banku o 764 mln zł. Te pieniądze są bankowi potrzebne, bo jego kapitały zmalały o 289 mln zł.

Oficjalnie BIG Bank Gdański (BIG BG) w pierwszym półroczu wykazał dodatni wynik netto - zaledwie 679 tys. zł. Jednak kosztem zmniejszenia funduszy stworzył dodatkowe rezerwy o wartości 289 mln zł. Z uwag audytora przeglądającego bilans z końca czerwca wynika, że gdyby te dodatkowe zabezpieczenia tradycyjnie zaliczono w poczet kosztów, BIG BG miałby 288 mln zł straty. Dodatkowo badający po raz pierwszy bilans BIG nowy audytor - firma KPMG - napisał, że w ubiegłych latach bank w niewłaściwy sposób rozliczał koszty tworzenia sieci Millennium, co spowodowało wzrost jego zysków w tamtym okresie. W konsekwencji jego obecne kapitały są o 117 mln zł za wysokie.

Nowy audytor i metody

Udział kredytów nieregularnych w portfelu BIG BG wzrósł między czerwcem 2000 r. a połową tego roku z 12,9 proc. do 29,3 proc. - najwyższego poziomu wśród dużych banków giełdowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament