Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztafeta podmiotów

22 października 2001 | Prawo | ZR
źródło: Nieznane

Kto ponosi koszty poboru i dochodzenia składek na otwarte fundusze emerytalne

Sztafeta podmiotów

RYS. ROCH FOROWICZ

ZBIGNIEW ROSZEWSKI

Ubezpieczony, którego składka jest przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego, nie jest z tego tytułu stroną stosunku prawnego z ZUS - nie jest jego dłużnikiem ani wierzycielem. Nie obciąża go zatem koszt poboru i dochodzenia składki ubezpieczeniowej.

Koszty działalności otwartego funduszu emerytalnego - stosownie do art. 137 ust. 1 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934 ze zm.; dalej: uof), które nie są pokrywane bezpośrednio z jego aktywów, ponosi powszechne towarzystwo emerytalne.

Poza możliwością pokrywania z aktywów otwartego funduszu emerytalnego (dalej: fundusz) kosztów zarządzania (art. 136 ust. 2 uof) pokrywane są z niego także koszty związane z transakcjami nabywania lub zbywania aktywów funduszu, stanowiące równowartość opłat ponoszonych na rzecz osób trzecich, z których pośrednictwa fundusz jest zobowiązany korzystać, oraz koszty związane z przechowywaniem tych aktywów, stanowiące równowartość wynagrodzenia depozytariusza (art. 136 ust. 1 uof).

Z brzmienia art. 136 ust. 1 uof można by wnioskować, że aktywa funduszu stanowią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament