Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty doradców

22 października 2001 | Ekonomia | SK

Rozmowa na gorąco

Władysław Bartoszewski, dyrektor zarządzający ING Barings

Kłopoty doradców

Sytuacja instytucji działających na rynku kapitałowym w ostatnim roku znacznie się pogorszyła. Jak wpływa to na działalność w bankowości inwestycyjnej?

Z powodu bessy na rynku akcji w tym roku sytuacja banków inwestycyjnych w Polsce jest wyjątkowo trudna. Na światowym rynku fuzji i przejęć przychody spadły o 50 proc. lub nawet więcej w stosunku do roku ubiegłego. Drastycznie zmalała liczba ofert na rynku pierwotnym (IPO). W 1999 r. było ich 26, w 2000 - 13, a w 2001 - zaledwie 3, z czego największa miała wartość 10 mln USD. Jest to kolosalny spadek skali działalności banków. W Polsce obszar fuzji i przejęć został nieco mniej dotknięty, ale dlatego, że większość tych transakcji została rozpoczęta przed 2001 r. Mniejsza liczba transakcji nie ma wpływu na osiągane ceny, ale oczywiście wszyscy starają się obniżać koszty.

Ta trudna sytuacja przekłada się na kłopoty niektórych banków i biur maklerskich, które ograniczają działalność lub wręcz wycofują się z naszego rynku. Czy ten proces może się jeszcze nasilać?

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament