Dlaczego RPP prowadziła nas do recesji
Dlaczego RPP prowadziła nas do recesji
ANDRZEJ SOPOĆKO
Członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski w sytuacji widocznego jak na dłoni załamania wzrostu gospodarczego rozważa ( "Rz", 11 października ), czy jest "możliwa... choćby niewielka redukcja nominalnych stóp procentowych", sugerując nawet "ponowne zaostrzenie polityki pieniężnej", jeśli polityka fiskalna pójdzie w "niebezpiecznym kierunku". Kto policzy realne stopy procentowe w Polsce i porówna ze stopami procentowymi w innych krajach, musi dojść do wniosku, że to czyste szaleństwo.
W Polsce stopy procentowe są niemal dziesięć razy większe niż w krajach stanowiących dla nas tradycyjnie punkt odniesienia (patrz tabela). Przykład Meksyku uwidacznia, jak reagują organy monetarne kraju, który dwa lata temu przechodził poważny kryzys równowagi wewnętrznej. Inflacja sięgała wówczas 20 procent, a obecnie jest wyższa od naszej w przybliżeniu o 2 punkty procentowe. Inne przykłady to Argentyna i Turcja. Te kraje przechodzą obecnie głęboki kryzys, władze monetarne powinny zatem za pomocą stóp procentowych zachęcać do napływu kapitał zagraniczny, aby zatrzymać deprecjację własnej waluty. Turcja nie zastosowała się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta