Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia ponagla Polskę

22 października 2001 | Świat | JB

Aby przystąpić do UE w 2004 roku, nowy rząd musi pójść na ustępstwa

Unia ponagla Polskę

Komentarz: Do Unii teraz albo nigdy

Jeśli polskie władze nie zdecydują się szybko na ustępstwa w negocjacjach z Unią, Polska może nie znaleźć się w grupie kandydatów przyjmowanych 1 stycznia 2004 roku - ostrzegli przywódcy "15". Nowy polski rząd jest gotowy do kompromisu.

Guy Verhofstadt, premier Belgii, która przewodzi obecnie Unii, powiedział na zakończenie spotkania w Gandawie, że podczas grudniowego szczytu w Laeken przywódcy UE postarają się określić, które kraje kandydackie mają szanse na zakończenie negocjacji członkowskich jesienią 2002 roku i przystąpienie do wspólnoty rok później. - To powinno zachęcić niektórych kandydatów do przyspieszenia przygotowań do członkostwa - powiedział belgijski premier. Podstawą analizy ma być doroczny raport Komisji Europejskiej o postępach kandydatów, który zostanie zaprezentowany 13 listopada. Znany z dosadnych deklaracji minister spraw zagranicznych Belgii Louis Michel tłumaczył: "Nie udawajcie, że nie wiecie, o co chodzi. Tak już jest w polityce. Czasem potrzebna jest marchewka, a czasem kij". Sprecyzował jednak, że w Laeken nie zostanie ustalona ostateczna lista kandydatów wchodzących w skład pierwszej grupy. -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament