Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na spore oszczędności

22 października 2001 | Prawo | IL

Podatkowy dyżur telefoniczny w redakcji Duża ulga budowlana

Sposób na spore oszczędności

Dziś kończymy relację z telefonicznego dyżuru poświęconego uldze pozwalającej najwięcej uszczknąć z podatku należnego fiskusowi. Wątpliwości tych, którzy korzystają z dużej ulgi budowlanej, i tych, którzy przymierzają się do inwestycji tą ulgą premiowanych, wyjaśniał Hubert Mikołajczyk, specjalista z Ministerstwa Finansów.

W 2000 r. skończyłem budowę segmentu, dokonałem więc odliczeń od podatku, ale nie wykorzystałem ówczesnego limitu dużej ulgi budowlanej. Mam mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Planuję jego wykupienie na własność, co przewidują nowe przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych. Czy z tej racji będę mógł jeszcze raz skorzystać z ulgi?

Tak. Wspomniana ustawa znowelizowała art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf). Wedle tego przepisu dużą ulgą budowlaną są teraz objęte m.in. wydatki przeznaczone na "przeniesienie przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu". Ponieważ pan już korzystał z tej ulgi, może odliczyć 19 proc. wydatków na przekształcenie, ale nie więcej niż różnica między limitem wykorzystanym w związku z budową segmentu a aktualnym górnym jej limitem, wynoszącym w 2001 r. 30.590 zł.

W kwietniu 2001...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament