Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba przeciwwagi

22 października 2001 | Prawo | LG

Rozważania Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Potrzeba przeciwwagi

Dyskusja nad uchwaloną przez parlament nowelizacją kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego wykonawczego, ożywiona jeszcze rozważaniami na temat potrzeby prezydenckiego weta do niej, na pewno szybko się nie skończy. Prawnicy, zarówno teoretycy jak i praktycy, czekali na szybkie poprawienie błędów w tych kodeksach, zwłaszcza w procedurze. Nie rozwiązałoby to, rzecz jasna, wszystkich problemów, z jakimi borykają się sądy, prokuratura, więziennictwo i policja, ponieważ większość z nich ma swoje źródło w faktycznej sytuacji tych organów, a jaka ona jest, każdy widzi. Niestety, widać też, że w obecnej sytuacji finansowej państwa trudno się spodziewać radykalnych zmian na lepsze.

Tym bardziej ważne jest, by przynajmniej nie szkodzić funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości nowymi błędami w prawie karnym i w procedurze karnej. Niestety, tak się właśnie stało. A sposób, w jaki doszło do uchwalenia ustawy nowelizacyjnej, mógł być dla środowiska prawniczego tylko powodem rozczarowania i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2450

Spis treści
Zamów abonament