Mazurek w nowym rytmie
Mazurek w nowy rytmie
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
"Co nam obca moc wydarła, szablą odbijemy", "Z ziemi włoskiej do Polski", "Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy" - czy te słowa nie brzmią dziś anachronicznie i wręcz niezrozumiale?
- Hymny innych państw również mają odniesienia historyczne. Nawet hymn USA brzmi dziś anachronicznie. Podobnie brytyjski "God save the King", zwłaszcza na tle dyskusji o zniesieniu królestwa. Polski od początku zdecydowanie wyróżniał się wśród innych hymnów państwowych. Są to zwykle pieśni o podobnym schemacie konstrukcyjnym i retorycznym - między panegirykiem na cześć króla, cara, cesarza a modlitwą o jego zdrowie, jak wspomniany "God save the King", rosyjski "Boże, caria chrani" i austriacki "Gott! Erhalte Franz den Kaiser". Tylko "Mazurek Dąbrowskiego" odstąpił od monarchicznego szablonu, operując szerokim pojęciem narodu, wolnym od barier stanowych. Odśpiewany po raz pierwszy przez Józefa Wybickiego w lipcu 1797 w Reggio d'Emilia we Włoszech w kasynie oficerskim sztabu Legionów Polskich, dowodzonych przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, od początku stał się pieśnią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta