I nas to czeka
I nas to czeka
IZABELA WAWEREK
Związek legislacji i strategii negocjacji jest oczywisty i powinien podlegać jednolitej kontroli parlamentarnej.
Jedną z najprężniej działających komisji sejmowych minionej kadencji była Nadzwyczajna Komisja Prawa Europejskiego (KPE), zajmująca się projektami ustaw dostosowujących polskie prawo do prawa Unii Europejskiej. W ciągu roku swojej działalności prowadziła prace nad 65 projektami ustaw, a 52 ustawy zostały uchwalone.
Trzeba zastanowić się nad kontynuacją dotychczasowych zasad pracy przez obecną Komisję Europejską, a także nad rolą, jaką może ona odgrywać w Sejmie po przystąpieniu Polski do Unii. Sejm powinien mieć bowiem komisję, która miałaby wpływ na stanowisko rządu w pracach prowadzonych na forum zjednoczonej Europy.
W parlamentach państw członkowskich Unii sprawy te także powierza się specjalnym komisjom, które koordynują całość prac związanych z Unią. Jest to praktyczne odzwierciedlenie zalecenia o zwiększeniu roli parlamentów krajowych z dodanego do traktatu amsterdamskiego protokołu o roli parlamentów narodowych państw członkowskich Unii. Protokół podkreśla z jednej strony, że kontrola parlamentów nad działaniami rządów w kwestiach dotyczących Unii jest sprawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta