Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drożdże prawicy

09 listopada 2001 | Magazyn | GŁ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Dziedzictwo

Drożdże prawicy

Siłą ROPCiO miała być otwartość i demokratyczne przywództwo.Drugi z lewej Emil Morgiewicz, pierwszy z prawej Wojciech Ziembiński.

(c) JANUSZ KRZYŻEWSKI/KARTA

Odzyskanie niepodległości było dla ROPCiO sprawą nadrzędną. Sprzeciwiano się nawet modnej w latach 70. koncepcji "finlandyzacji"

Dla sprawy wolności w Polsce poważnie zasłużył się wychodzący w latach siedemdziesiątych tygodnik Perspektywy. Na ostatniej stronie zamieszczał on bogato ilustrowane artykuły przedstawiające kulisy działalności ośrodków dywersyjnych, wrogich Polsce Ludowej. O paryskiej Kulturze dowiedział się Marian Piłka właśnie z Perspektyw.

- Były to bardzo interesujące informacje - wspomina.

Z wielkim przejęciem otwierał więc po raz pierwszy książkę, w charakterystycznej szarej oprawie, otrzymaną od swego współlokatora w akademiku KUL-u, Bogdana Borusewicza. Coś się jednak nie zgadzało. Perspektywy podkreślały wojujący antykomunizm Kultury, a w książce - był to słynny list Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego do władz partyjnych z lat sześćdziesiątych - mowa o zagrożeniu klerykalizmem.

- Jakiś bełkot marksistowski. Dla lewicy laickiej jeszcze wtedy, w połowie lat siedemdziesiątych, biblią był właśnie ten List. Od samego początku czułem dystans ideowy do tych środowisk - podkreśla Piłka. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2465

Spis treści

Wspomnienia

Zamów abonament