Kosztowne surowce
Kosztowne surowce
Jedni twierdzą, że Polska skazana jest na import rosyjskich surowców, bo są one stosunkowo tanie i sprawdzone. Inni, że dominacja jednego dostawcy jest groźna dla naszego kraju.
Rosja zajmuje pierwsze miejsce na liście importerów strategicznych surowców energetycznych. Sprzedaje ok. 65 proc. gazu ziemnego i 95 proc. ropy naftowej, zużywanych w Polsce. Jest także trzecim co do wielkości dostawcą rudy do polskich hut.
Gaz z problemami
Najwięcej emocji w Polsce wzbudzają dostawy rosyjskiego gazu. 10 lat temu Polska korzystała tylko z dostaw rosyjskich oraz z gazu z rodzimych złóż. Od 1992 r. udział importu rosyjskiego w imporcie ogółem maleje, ale bardzo wolno. Gdyby zawarte przez rząd Jerzego Buzka kontrakty na zakup gazu z Danii i Norwegii zostały zrealizowane, udział importu rosyjskiego byłby znacząco mniejszy.
Polska w połowie lat 90. zawarła 25-letni kontrakt gazowy z Rosją, zgodnie z którym wielkość dostaw rosyjskiego gazu ma rosnąć w najbliższych latach. Problem polega na tym, że wstrzymano do tej pory budowę drugiej nitki (biegnącego przez Białoruś, Polskę do Niemiec) gazociągu jamalskiego, którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta