Mniej w kasie, ograniczone wydatki
- Zyta Gilowska (PO), wiceprzewodnicząca komisji finansów publicznych Mniej w kasie, ograniczone wydatki
Ponad 20 największych miast w Polsce będzie mieć w tym roku średnio o 0,2 proc. niższe dochody niż w roku ubiegłym. Chociaż wydatki będą mniejsze w porównaniu z planami ubiegłorocznymi o 1,7 proc., to niemal wszystkie największe gminy zakończą rok deficytem. Ponad 60 proc. ich dochodów będzie pochodziło z budżetu państwa.
Tylko dwa spośród 22 największych polskich miast nie zaplanowały, że zakończą rozpoczynający się rok deficytem. W pozostałych jednostkach wielkość niedoboru budżetowego stanowi średnio 12 proc. planowanych na całych 2002 rok dochodów. Samorządy zamierzają pokrywać go przede wszystkim środkami pochodzącymi z kredytów i pożyczek oraz pieniędzmi uzyskanymi z prywatyzacji majątku komunalnego. Kilka miast zaplanowało emisje obligacji komunalnych, a cztery spośród 22 wykorzystają nadwyżki budżetowe z lat ubiegłych.
Uzależnienie od
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta