Hutę Szkła Warta znacjonalizowano bezprawnie
Hutę Szkła "Warta" znacjonalizowano bezprawnie
Droga do odzyskania przez pierwotnego właściciela Huty Szkła "Warta" w Sierakowie stoi otworem, jeśli zechce z niej skorzystać. Sąd Najwyższy w dwu wyrokach z 11 stycznia 2002 r. oddalił rewizje nadzwyczajne kwestionujące orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzające bezprawność jej nacjonalizacji.
Huta, prowadzona była wówczas przez spółkę z o.o. pod nazwą Huta Szklana "Warta", która nigdy nie straciła bytu prawnego i nie była wykreślona z rejestru. Na początku lat 90. reaktywowała działalność i wystąpiła do ministra gospodarki o stwierdzenie nieważności orzeczenia ministra przemysłu i handlu z 14 lutego 1948 r. o przejęciu na własność państwa huty. Jako podstawę tego orzeczenia wskazano art. 3 ust. 1 oraz art. 6 ustawy nacjonalizacyjnej, czyli ustawy z 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. nr 3, poz. 17 ze zm.) i przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady Ministrów do niej z 30 stycznia 1947 r. (Dz. U. nr 16,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta