Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bronić dobrego imienia

26 stycznia 2002 | Plus Minus | KO
źródło: Nieznane

Wokół życiorysu Józefa Mackiewicza

Bronić dobrego imienia

JÓZEF MACKIEWICZ Z CÓRKĄ HALINĄ. WILNO, 1938 R.

FOT. (C) ZE ZBIORÓW AUTORA

KAZIMIERZ ORŁOŚ

W "Gazecie Wyborczej" ukazał się niedawno obszerny artykuł Artura Domosławskiego, atakujący poglądy i postawę Józefa Mackiewicza, pt. "Narodowość - antykomunista" (numer z 1 grudnia 2001 r.). Bronił Mackiewicza Stefan Niesiołowski (18 grudnia), natomiast mój polemiczny tekst i odpowiedź Domosławskiego ukazały się dzień później.

Rozpoczynanie starych sporów wokół zmarłego w Monachium, w 1985 roku pisarza - nb. mało znanego we własnym kraju - wydaje się zajęciem jałowym. Wszystko już przecież było powiedziane! Jednak to, co napisał Domosławski, zasługuje - moim zdaniem - na uwagę z innego powodu. Celem artykułu było, jak się zdaje, zdyskredytowanie Józefa Mackiewicza jako patrona ustanowionej w zeszłym roku nagrody literackiej. Ale jednocześnie - zapewne mimo woli - autor poruszył temat stale aktualny w naszym kraju: coś ze sfery lustracji i "teczek". Przy czym poruszył w kontekście odpowiadającym tezie artykułu - właśnie po to, aby zdyskredytować pisarza. Zapominając nagle o zasadach, które "Gazeta Wyborcza" głosiła od lat.

Krótkie streszczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2529

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament