Urodzone w styczniu
GRZEGORZ WÓJTOWICZ
Urodzone w styczniu
Pieniądz był zawsze wielkim udogodnieniem, ale też sprawiał niemało kłopotów. Z czasem kłopoty te zaczęły rozwiązywać powstające w poszczególnych krajach banki zwane emisyjnymi, narodowymi lub centralnymi. Pierwszy taki bank powstał w 1668 roku w Szwecji, następny - w 1694 roku w Anglii. Tak zaczęła się historia bankowości centralnej.
W Polsce idea założenia banku narodowego pojawiła się w 1763 roku, a potem wracała w dobie spóźnionych reform gospodarki i przyspieszonych rozbiorów państwa. Sejm Wielki, zajęty polityką i skarbem, nie miał dość czasu, aby tę ideę urzeczywistnić w Konstytucji 3 maja. Dopiero po powstaniu Królestwa Polskiego związanego z Rosją powrócono do "myśli względem ustanowienia Banku Narodowego". Ostatecznie, gdy udało się przełamać trudności w Petersburgu, w styczniu 1828 roku ukazał się dekret powołujący Bank Polski. Powstała centralna instytucja emisyjna i kredytowa, która odegrała trudną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta