Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez ojcobójstwa

26 stycznia 2002 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

POLEMIKA

Bez ojcobójstwa

RYS. JANUSZ KAPUSTA

Dziś kolejna polemika z tekstem Krzysztofa Kłopotowskiego "Umówmy się z rządem" ("Plus Minus" nr 52/2001 z 29-30 grudnia) na temat roli polskich elit i konieczności zmian w paradygmacie polskiej kultury. W "Plusie Minusie" nr 2/2002 publikowaliśmy polemiczne wypowiedzi reżysera Roberta Glińskiego "...ciemno wszędzie, co to będzie..." oraz "Kto zamiast elit" Tadeusza Jankowskiego.

JÓZEF MARIA RUSZAR

Problemem Kłopotowskiego jest jego wiek. Gdyby autor miał lat - powiedzmy - trzydzieści, i był krytykiem reprezentującym interesy młodego pokolenia reżyserów wchodzących z nowym pomysłem na kino, to jego prowokacje i buńczuczne (jak to w manifestach bywa) zapowiedzi, a także oferta wobec władz - miałyby inną wagę.

Aby propozycja zmiany kulturowego paradygmatu miała jakieś szanse, to musiałby być spełniony jeszcze jeden warunek: nowe kino musiałoby mieć zaplecze w postaci nowej literatury i teatru, czego zresztą Autor jest świadomy. Wówczas te wszystkie apele o oddanie do lamusa "Wesela" i "Dziadów" miałyby sens symboliczny i mieściły się w konwencji pokoleniowego buntu. Ponieważ nie mamy - niestety - do czynienia z wejściem na scenę nowej generacji reżyserów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2529

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament