Można odliczać wydatki większe niż udział w parceli
Można odliczać wydatki większe niż udział w parceli
RYS. JACEK FRANKOWSKI
KOMENTARZ
Ten wyrok zasługuje na szczególną uwagę. Dotyczy kwestii będącej przedmiotem licznych wątpliwości i rozbieżnych opinii, także w orzecznictwie NSA, i powodem stresów podatników, którzy rozpoczęli budowę domu czy ponieśli wydatki na kupno mieszkania na współwłasność. Urzędy skarbowe przyjmowały bowiem, iż każdy ponoszący wydatki na tego typu inwestycję ma prawo do dużej ulgi budowlanej i do odrębnego jej limitu, nie było natomiast jasne, czy wysokość odliczeń limitowana jest wysokością udziału.
Wysokie gremium Izby Finansowej NSA skierowało ten werdykt do publikacji w urzędowym zbiorze "Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego", akceptując jego główną tezę, że wysokość udziałów nie ma znaczenia. Proporcje wydatków to sprawa współwłaścicieli i fiskus ma się w to nie mieszać. Do niego należy tylko pilnowanie, czy odliczenia mieszczą się w przysługującym współwłaścicielowi odrębnym limicie.
Pozostaje tylko żałować, iż NSA tak późno zajął w tej kwestii jednoznaczne stanowisko. Niewykluczone bowiem, że ci, którzy odliczyli wydatki w proporcji do udziałów w gruncie, podjęliby inne decyzje.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta