Zbieranie sił
Zbieranie sił
Wprowadzenie poprawek do konstytucji PRL w lutym 1976 roku z legalizacji stanu faktycznego stało się zapalnikiem niezwykłej aktywności środowisk intelektualnych kraju. Protest, na jaki się wówczas one zdobyły, zupełnie zaskoczył reżim. Przeprowadzona w odpowiedzi akcja pacyfikacyjna ukazała przede wszystkim postępującą erozję systemu władzy.
Okres rządów Edwarda Gierka oraz jego stosunki z twórcami śmiało można nazwać "dekadą korespondencyjną". Początkowo władza sama zachęcała wybitne postacie kultury do pisania listów skierowanych przede wszystkim na ręce I sekretarza PZPR. Pisma, proszące o przedstawienie własnych odczuć i uwag, podpisane przez Edwarda Gierka, otrzymało przed zjazdami PZPR w 1971 i 1975 roku wielu twórców.
Osłabieni po '68
Zupełnie inaczej reżim podchodził do inicjatywy wysyłania na ręce władz pism, które dotyczyły drażliwych problemów. W pierwszej połowie dekady takich spraw nie było zbyt wiele. Spacyfikowana w roku 1968 opozycja pozostawała słaba i podzielona. W trakcie ewidentnie politycznego procesu członków konspiracyjnej organizacji "Ruch" byli marcowi "komandosi": Karol Modzelewski, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jan Lityński i Teresa Bogucka próbowali zachęcić do protestu znanych ludzi kultury....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta