Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbieranie sił

09 lutego 2002 | Plus Minus | AK

TWÓRCY PRZECIW ZMIANOM W KONSTYTUCJI PRL

Zbieranie sił

Wprowadzenie poprawek do konstytucji PRL w lutym 1976 roku z legalizacji stanu faktycznego stało się zapalnikiem niezwykłej aktywności środowisk intelektualnych kraju. Protest, na jaki się wówczas one zdobyły, zupełnie zaskoczył reżim. Przeprowadzona w odpowiedzi akcja pacyfikacyjna ukazała przede wszystkim postępującą erozję systemu władzy.

Okres rządów Edwarda Gierka oraz jego stosunki z twórcami śmiało można nazwać "dekadą korespondencyjną". Początkowo władza sama zachęcała wybitne postacie kultury do pisania listów skierowanych przede wszystkim na ręce I sekretarza PZPR. Pisma, proszące o przedstawienie własnych odczuć i uwag, podpisane przez Edwarda Gierka, otrzymało przed zjazdami PZPR w 1971 i 1975 roku wielu twórców.

Osłabieni po '68

Zupełnie inaczej reżim podchodził do inicjatywy wysyłania na ręce władz pism, które dotyczyły drażliwych problemów. W pierwszej połowie dekady takich spraw nie było zbyt wiele. Spacyfikowana w roku 1968 opozycja pozostawała słaba i podzielona. W trakcie ewidentnie politycznego procesu członków konspiracyjnej organizacji "Ruch" byli marcowi "komandosi": Karol Modzelewski, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jan Lityński i Teresa Bogucka próbowali zachęcić do protestu znanych ludzi kultury....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2541

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament