Mniej i później
Mniej i później
- Rozmowa na gorąco : Georges Pierre Malpel, dyr. generalny Cerealiers de France, o dopłatach dla polskich rolników Żaden z krajów "15" nie chce przyznać na poszerzenie Unii Europejskiej więcej pieniędzy, niż w ubiegłym tygodniu zaproponowała Komisja Europejska. Państwa, które dotąd najbardziej sprzyjały kandydatom, jak: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Szwecja, uważają, że propozycje Brukseli są zdecydowania zbyt hojne, a przyznanie rolnikom dopłat bezpośrednich, nawet w okrojonej formie, było błędem. Francja i Niemcy nieoficjalnie porozumiały się w sprawie zmniejszenia ogólnej proponowanej kwoty pomocy z 40 do 32 mld euro.
Wczoraj w hiszpańskim mieście Caseres ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali nad przedstawioną 30 stycznia przez KE propozycją finansowych warunków poszerzenia Unii. Wśród kandydatów, a szczególnie w Polsce, propozycja została przyjęta źle. Niektórzy politycy uznali ją za "ochłap" przede wszystkim z powodu 10-letniego okresu dochodzenia do pełni dopłat bezpośrednich dla rolników i to zaczynając od 25 proc. ich wielkości. W czwartek w Brukseli negocjatorzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji przygotowali w tej sprawie wspólne oświadczenie.
Unijni ministrowie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta