Nie tylko konkurencja i nowe technologie
Nie tylko konkurencja i nowe technologie
JACEK MALKO ALEKSANDER WERON
Niewątpliwie, potrzebna refleksja nad stanem i perspektywą krajowego sektora energetycznego, która pojawiała się w artykule Ignacego Kaliszewskiego i Henryka Legata "Nowe tendencje i nowe technologie" ("Rz" z 12-13 stycznia), skłania do kilku uwag polemicznych.
Rozważań o przyszłości energetyki nie można ograniczać do horyzontów "5 - 10 lat". Bezwładność wielkich systemów techniczno-ekonomicznych (do których należy sektor energii, także energii elektrycznej) sprawia, iż perspektywa najbliższej dekady jest zbyt krótka, by nawet bezsporne tendencje zaowocowały nową jakością.
Prawo energetyczne nakłada obowiązek działań planistycznych w czasie znacząco dłuższym, rządowe założenia polityki energetycznej wytyczają dla działań strategicznych horyzont dwudziestoletni, a zainicjowane przez Komitet Problemów Energetyki PAN prace nad strategią rozwoju energetyki w kraju zamykają się horyzontem 30 lat. Do podobnej perspektywy czasowej odnosi się Zielona Księga UE , natomiast prace Światowej Rady Energetycznej (WEC) rozważają energetyczną przyszłość świata w perspektywie całego stulecia. Zasadniczą cechą tych niezbędnych rozważań o odległej przyszłości jest konieczność rozpatrywania przyszłości w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta