Uchylić drzwi
Uchylić drzwi
ANDRZEJ ŚWIATŁOWSKI
Nieprofesjonalna obrona spowalnia postępowanie i narusza powagę sądu. Ale student udzielający pomocy w poradni prawnej może z powodzeniem bronić w sprawach o wykroczenia.
Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (k.p.w.) z 24 sierpnia 2001 r., który wszedł w życie 17 października 2001 r., przewiduje w art. 24 § 1, że obrońcą w sprawach o wykroczenia może być wyłącznie adwokat lub radca prawny. Przedtem było inaczej.
W sprawach o wykroczenia, które toczyły się przed kolegiami do spraw wykroczeń (zdecydowana większość spraw w I instancji) i przed sądami (pozostałe sprawy w I instancji, rozpoznawanie odwołań i nadzwyczajnego środka zaskarżenia), do obrony przed kolegium odnosił się art. 30 § 1 dawnego k.p.w. Zgodnie z nim obrońcą mogła być "osoba uprawniona do obrony według przepisów ustawy o ustroju adwokatury lub inna osoba godna zaufania i dopuszczona przez przewodniczącego kolegium lub składu orzekającego, a w szczególności przedstawiciel związku zawodowego lub innej organizacji społecznej, której członkiem jest obwiniony". Przed sądem znajdował natomiast zastosowanie art. 82 kodeks postępowania karnego, a więc obrońcą mogła być wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta