To se ne vrati, panie Kowalski!
Paweł Huelle, autor powieści "Mercedes Benz. Z listów do Hrabala"
To se ne vrati, panie Kowalski!
FOT. (C) LESZEK J. PĘKALSKI
Paweł Huelle, ur. w 1957 r. w Gdańsku. Prozaik, scenarzysta, dramaturg, krytyk literacki. W latach 80. związany z prasą konspiracyjną. Autor powieści "Weiser Dawidek" (1987 r.), uznanej za najważniejszy debiut lat 80., przeniesionej na ekran przez Wojciecha Marczewskiego. Opublikował także "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991 r.), za tom "Pierwsza miłość i inne opowiadania" nominowany do Nagrody Literackiej Nike '97. Laureat nagrody PEN Clubu w dziedzinie prozy (1995 r.) i Fundacji im. A. Jurzykowskiego (1996 r.), ostatnio także Paszportu "Polityki".
JACEK CIEŚLAK: Czego brakuje panu w polskiej literaturze, bo sądząc po pańskiej hrabalowskiej powieści "Mercedes Benz", czegoś bardzo brakuje.
PAWEŁ HUELLE: Kiedy moje pokolenie czterdziestoparolatków starało się zapisać doświadczenie "Solidarności", okazywało się, że powstają rzeczy koturnowe. Cała literatura stanu wojennego była epigoństwem romantyzmu, "romantyzmem krajowym", jakby powiedziała Maria Janion. Dzienniki z tamtych lat są literacko nieciekawe, nie przynoszą nic więcej poza zapisem wydarzeń. Kiedy szukałem formy wyrażającej ducha tamtych lat, pomocna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta