Zwolnienie z poboru zaliczek
Zwolnienie z poboru zaliczek
WANDA LEWAŃSKA
Choć w art. 22 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej zapisano, że "organ podatkowy na wniosek podatnika może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, gdy pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji" - możliwość ta dotyczy również zaliczek na podatek. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2002 r.
Uznał bowiem, iż przy interpretacji tego przepisu obowiązuje definicja z art. 3 pkt 3 lit. a) ordynacji. Stosownie do niej, ilekroć w akcie tym jest mowa o podatkach, rozumie się przez to również zaliczki na podatki.
Wcześniej taki sam pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny, odmienny prezentowali przedstawiciele fiskusa oraz minister sprawiedliwości - autor rewizji nadzwyczajnej.
Na początku był wniosek rencisty
Powodem stanowiska organów podatkowych, a potem rewizji nadzwyczajnej, było zestawienie art. 22 § 2 pkt 1 ordynacji z jej art. 22 § 2 pkt 2, wedle którego organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania "zaliczek na podatek - gdy podatnik uprawdopodobni, że pobrane zaliczki byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy albo inny okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta