Na ile pieniędzy można liczyć
Na ile pieniędzy można liczyć
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
MIROSŁAWA BORYCZKA
Dyskusje, jakie wywołały przedstawione przez Komisję Europejską propozycje finansowe na pierwsze lata po przystąpieniu nowych państw do Unii koncentrują się wokół dwóch kwestii: wielkości dopłat bezpośrednich dla rolników oraz rozmiarów kwot, oferowanych Polsce z funduszy strukturalnych.
Pierwsze powszechnie uważa się za zbyt niskie, drugie wydają się zadowalające i łagodzą rozczarowanie proponowanymi warunkami.
Podczas debaty o finansowych warunkach przystąpienia i zmagań o jak najwyższe dopłaty do polskiego rolnictwa nie można jednak zapominać o nadrzędnym dla Polski celu finansowych rozmów z Unią - ostatecznym wyniku wzajemnych płatności, możliwie dla nas najkorzystniejszym. To zaś wymaga dokładnego przeliczenia kwot, jakie można będzie uzyskać z różnych źródeł.
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska będzie zobowiązana do wpłacania do wspólnego budżetu składki, ustalanej niezależnie od wielkości środków, jakie będziemy mogli uzyskać z funduszy strukturalnych czy też innych wspólnotowych programów pomocowych. Wysokość składki będzie ustalana według obiektywnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta