Jak kochać strony ojczyste
Jak kochać strony ojczyste
TOMASZ SZAROTA
Oczywiście rację ma prof. Jerzy Holzer, gdy pisze w przedmowie: "Jest miarą przemian w Polsce, że wspomnienia Hupki, na pewno nie rewanżysty, ale polityka o poglądach dla polskiej opinii publicznej bardzo kontrowersyjnych, otrzymuje dziś bez jakiejkolwiek cenzury polski czytelnik".
Autor uznał za celowe poprzedzić tekst własnych wspomnień następującym mottem, zaczerpniętym z wygłoszonego w 1987 r. przemówienia Franza Josefa Straussa: "Wiele zdarzyło się przełomów i zmian w Europie. Ale jedno pozostało niezmienne i tak będzie na wieki - miłość do ojczystych stron i prawo do ich posiadania. Ten, kto odbiera innemu ojczyste strony, dopuszcza się zamachu na jego ludzką tożsamość". Zdanie pierwsze jest truizmem. Pod ostatnim podpisuję się oburącz, ze środkowym należy polemizować. Nie dlatego, że niezmiennych pozostało wiele innych, poza miłością do stron ojczystych, rzeczy, ale dlatego, że umiłowanie "małej ojczyzny", którą się utraciło, nie daje prawa do jej objęcia w ponowne posiadanie, poprzez włączenie do własnego państwa. Byłoby to wszak "zamachem na ludzką tożsamość" tych, którzy naszą byłą "małą ojczyznę" uważają teraz za swoje "strony ojczyste", gdyż tam się urodzili i mają już w tej ziemi groby własnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta