Pułapki elitaryzmu
Pułapki elitaryzmu
JANUSZ KAPUSTA
Dziś kolejna polemika z tekstem Krzysztofa Kłopotowskiego "Umówmy się z rządem" ("Plus Minus" nr 52/2001 z 29-30 grudnia) na temat roli polskich elit i konieczności zmian w paradygmacie polskiej kultury. W "Plusie Minusie" nr 2/2002 z 12 stycznia publikowaliśmy polemiczne wypowiedzi reżysera Roberta Glińskiego "...ciemno wszędzie, co to będzie..." oraz "Kto zamiast elit" Tadeusza Jankowskiego, a następnie tekst Józefa Marii Ruszara "Bez ojcobójstwa" (nr 4/2002 z 26 stycznia).
JANUSZ A. MAJCHEREK
Polskie elity intelektualne i artystyczne mają od 1989 r. wiele i różnych powodów do frustracji, a po ostatnich wyborach jeszcze im ich przybyło. Egalitaryzm systemu demokratycznego odebrał im naturalny prymat, wpływy i przywileje, wystawiając sferę publiczną na pastwę pospolitości.
Tęsknoty elit do elitarności są tak samo naturalne i zrozumiałe, jak dążenie świątobliwych do świętości. To głównie jednak od nich zależy, by te swoje marzenia i zamierzenia urzeczywistniali, o ile nie są represjonowani czy szykanowani, a tego systemowi funkcjonującemu w Polsce od 1989 r. zarzucić nie można. Problemy pojawiają się wtedy, gdy elity oczekują, by ich upodobania, gusty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta