Polskie filozofowanie
Polskie filozofowanie
Ks. Józef Tischner (1931-2000) - filozof, wykładowca i publicysta zajmujący się stanem polskiego ducha. Najważniejsze zbiory artykułów i wykładów: "Świat ludzkiej nadziei" (1975), "Polski kształt dialogu" (1979, 1980), "Etyka Solidarności" (1981), "Myślenie według wartości" (1982), "Polska jest Ojczyzną" (1985), "Polski młyn" (1991), "Etyka Solidarności oraz Homo sovieticus" (1992), "Nieszczęsny dar wolności" (1993), "W krainie schorowanej wyobraźni" (1997). Najważniejsze dzieła filozoficzne: "Filozofia dramatu" i "Spór o istnienie człowieka".
FOT. WOJCIECH DRUSZCZ
JÓZEF MARIA RUSZAR
Kiedy czytamy "Posłowie" Jarosława Gowina do "Polskiego kształtu dialogu" - a w szczególności jego wersję publicystyczną, zatytułowaną "Tischner, Kołakowski, Michnik" ("Plus Minus" 2/2002) - to już w samym tytule widzimy znamienną zmianę perspektywy czytania tekstu sprzed ćwierćwiecza. Głównymi punktami odniesienia stają się dwaj polscy intelektualiści, którzy w książce Tischnera wcale nie są przedmiotem najważniejszych rozważań. W dzisiejszej recepcji mamy więc do czynienia z przesunięciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta