Zastrzyk z kapitału
Zastrzyk z kapitału
MARZENA RYTEL, KRZYSZTOF SIEWIERSKI, ROBERT SIKORA
Stan infrastruktury w Polsce w coraz większym stopniu odbiega od standardów umożliwiających szybki rozwój gospodarki. Dotyczy to przede wszystkim sieci dróg, a główną przyczyną tej sytuacji jest niedoinwestowanie. Przy braku środków publicznych na inwestycje infrastrukturalne nadzieję na poprawę sytuacji w najbliższym czasie stwarza wykorzystanie kapitału prywatnego. Określa się to jako partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).
Zgodnie z najszerszą definicją, PPP polega na współpracy jednostki publicznej z podmiotem prywatnym przy realizacji i finansowaniu długoterminowych i kapitałochłonnych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Ze strony sektora państwowego wykonawcą tej koncepcji może być rząd lub jego agencja, samorząd lokalny lub inna jednostka państwowa o charakterze nadzorczym. Sektor prywatny reprezentuje specjalnie do tego celu utworzony podmiot prywatny.
Zadaniem tego podmiotu (firmy) może być budowa obiektu infrastrukturalnego, modernizacja istniejącego lub też jego utrzymanie i eksploatacja. W zamian otrzymuje ona od sektora publicznego okresowe płatności, dokonywane przez 15-30 lat po wybudowaniu i podczas eksploatacji obiektu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta