Szybszy wzrost nie zapewnia zmniejszenia bezrobocia
Szybszy wzrost nie zapewnia zmniejszenia bezrobocia
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
PAWEŁ GLIKMAN
Choć w "Strategii na lata 2002-2005" rząd nakreślił trzy podstawowe cele polityki gospodarczej: stopniowy powrót w ciągu dwóch lat na ścieżkę 5-proc. wzrostu PKB, aktywizację zawodową społeczeństwa i zwiększenie zatrudnienia oraz skuteczną absorpcję funduszy europejskich, to za priorytet uznano osiągnięcie wysokiego tempa wzrostu. Nawet jednak realizacja tego priorytetowego celu nie spowoduje zmniejszenia bezrobocia.
Wysokie tempo wzrostu samo przez się nie przekłada się na cele społeczne, które stanowią ostateczne kryterium wartościujące poczynania rządu. Nie są też oczywiste związki między tymi trzema celami strategicznymi. W pełni podzielam więc pogląd prof. Andrzeja Wojtyny, iż dokumentowi brak preambuły, w której należałoby scharakteryzować filozofię leżącą u podstaw "Strategii... " ("GW" z 16-17 lutego 2002 r.). Interpretacja związku między celami strategii, jej podstawowym priorytetem a ich implikacjami jest zatem sprawą otwartą. Próbę takiej interpretacji przedstawiam poniżej, mając głównie na uwadze związek między inwestycjami, zatrudnieniem i bezrobociem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta