Europa, do której ogrodnikom nie spieszno
Europa, do której ogrodnikom nie spieszno
Kupcy z małych targowisk nie chcą się przenieść do Bronisz
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
GIEŁDA W BRONISZACH
Inwestycja w Broniszach kosztowała 57 mln dol., prawie w połowie finansowana była z kredytu. 15 mln dol. pożyczył EBOR, 10 mln dol. - Kredyt Bank. Grunty pod giełdę (63 ha) wniosła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, ponadto część środków pochodziła z instytucji rządowych: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego. Obecnie posiadają one 60 proc. udziałów w spółce Bronisze. Właścicielami pozostałych są producenci i przetwórcy rolni, hurtownicy, a także władze regionalne i lokalne. Giełda rozpoczęła działalność 22 maja 1999 r. Mimo że od tamtej pory minęły już blisko 3 lata, obiekty w Broniszach są wykorzystane tylko częściowo (w 65 proc.).
Dziennie do Bronisz przyjeżdża od 3 do 9,5 tys. samochodów. W sezonie sprzedaje się ponad 60 tys. ton towarów miesięcznie. W ubiegłym roku przychody rynku wyniosły 31,5 mln zł; roczne koszty jego funkcjonowania ocenia się na ok....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta