Czytanie prawa
Czytanie prawa
WITOLD KOZIŃSKI
Z tego, że Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza (mówi o tym art. 227 Konstytucji RP) niekoniecznie wynika, że wartość ta jest tym większa, im mocniejszy złoty oraz im niższa staje się inflacja.
Im silniejsza jest gospodarka, tym silniejszy, to znaczy więcej wart, jest jej pieniądz. Silny pieniądz, na który istnieje powszechny popyt, staje się zwykle wynikiem pracy paru pokoleń, nie zaś skutkiem procesów na wewnętrznym, lokalnym rynku, gdzie ścierające się siły nie zawsze dadzą się identyfikować z pozytywnymi okolicznościami.
Kiedy pieniądz jest silny
Jeśli, dajmy na to, przedsiębiorstwa krajowe zadłużają się poza granicami kraju wskutek wysokiego oprocentowania kredytów, skutkiem tego będzie także tzw. umocnienie kursu złotego. W takim sensie silny pieniądz krajowy (o wysokim kursie) nie jest jednak związany ze wzrostem zaufania do niego, ale raczej przeciwnie, z większą preferencją dla pieniądza zagranicznego. Mocniejszym zatem pieniądzem okazuje się nie ten, którego kurs rynkowy zdaje się go takim czynić, tylko tańszy, dający większe szanse na spłatę długu kredytowego. Inaczej mówiąc, większą wartość dla sporej części krajowych inwestorów w takiej sytuacji będzie miał pieniądz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta