Nic nie ogranicza praw współwłaścicieli
Nic nie ogranicza praw współwłaścicieli
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WANDA LEWAŃSKA
Przepisy podatkowe, które normowały ulgę na budowę domów z mieszkaniami na wynajem, pozwalały korzystać z niej w razie budowy domu na współwłasność. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż nic nie ogranicza praw współwłaścicieli do swobodnego dysponowania własnością przez ustanowienie podziału do używania (quoad usum) lub ustanowienie po zakończeniu budowy odrębnej własności lokali.
Ulgę tę zniesiono 1 stycznia 2001 r., jednak w ramach praw nabytych osoby, które przed tą datą uzyskały prawo do odliczeń, mogą w związku z kontynuowaniem inwestycji korzystać z niej na dotychczasowych zasadach jeszcze do końca 2003 r. Wyrok NSA z 28 listopada 2001 r. (I SA/Gd 633/01) ma więc wciąż doniosłe znaczenie praktyczne.
W 1999 r. małżonkowie L. zawarli umowę ze spółką z o. o. dotyczącą budowy wielorodzinnego domu mieszkalnego z przeznaczeniem lokali na wynajem. W umowie strony zobowiązały się do zniesienia współwłasności budynku w ciągu miesiąca po upływie dziesięciu lat od uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku w taki sposób, że każdemu ze współinwestorów przypadnie także garaż oraz prawo do korzystania z zewnętrznych miejsc postojowych, określone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta