Kolejki dłuższe, ale nie nerwowo
Denominacja w praktyce
Kolejki dłuższe, ale nie nerwowo
Poniedziałek, 2 stycznia był pierwszym dniem, kiedy równocześnie kursowały stare i nowe złote. W większości sklepów, punktów sprzedaży, na dworcach i na poczcie w widocznych miesjcach wywieszone były tabele denominacyjne. Przeliczanie starych złotych na nowe najczęściej jednak sprawiało poważny kłopot. Pracownicy poczt i banków, sprzedawcy liczyli należność po kilka razy, aby tylko nie popełnić pomyłki. Wydłużały się więc kolejki, ale rzadko klienci denerwowali się. Nowy złoty został przyjęty z ulgą. No i nie bez znaczenia jest fakt, że za 1 USD musimy zapłacić niewiele więcej polskich złotych niż np. marek. Zdarzało się, że w niektórych sklepach przy drobniejszych zakupach odmawiano przyjmowania nowych monet, bo brak było drobnych do wydawania reszty. Nie zawsze dociera do świadomości, że za należność płaconą nowymi pieniędzmi resztę można wypłacić starymi. Kategorycznie natomiast odmawiano przyjmowania banknotów 50- złotowych, które można już wymienić tylko w bankach.
Na poczcie: najtrudniej emerytom
Pierwszymi klientami urzędu pocztowego przy Al. Niepodległości w Warszawie były głównie osoby starsze, opłacające rachunki "mieszkaniowe". Niemal wszyscy wpisywali kwoty w starych złotych. Panie pracujące na poczcie prosiły o wypełnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta