Czy istnieją językowe prawa człowieka
Fundacja Helsińska edukuje
Czy istnieją językowe prawa człowieka
Zwierzęta mówią ludzkim głosem tylko w tę jedną wigilijną noc. Nic dziwnego zatem, że prawo nie przywiązuje do tego faktu żadnej wagi. Co innego ludzie -- ci gadają bez przerwy, przez cały rok na okrągło. Mówią i mówią -- i do tego w kilku tysiącach języków świata. W jakim stopniu język jest przedmiotem regulacji prawnych? Czy istnieją językowe prawa człowieka? Postaramy się poszukać odpowiedzi na postawione tu pytania.
W stosunkach człowiek -- język, ten ostatni występuje najczęściej w jednej z trzeci postaci: jako język ojczysty, urzędowy lub międzynarodowy.
Kilka słów wyjaśnienia:
Język ojczysty -- to język rodzinny, odbywają się w nim pierwsze kontakty dziecka z rodzicami i najbliższym otoczeniem. Kultywowanie języka ojczystego to kwestia ogromnej wagi dla tożsamości narodowej każdego człowieka.
Język urzędowy -- to język, z którym stykamy się już w szkole, potem w pracy i we wszystkich szerszych niż rodzinne i sąsiedzkie kontakty. W zasadzie normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym nie może obejść się bez udziału języka urzędowego państwa, którego jesteśmy obywatelami. Jaki język jest językiem urzędowym -- stanowi prawo, czasami są to akty konstytucyjnej rangi.
A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta