Więziennictwo czeka na nową kodyfikację karną
Brak podstaw do nowoczesnej pracy penitencjarnej
Więziennictwo czeka na nową kodyfikację karną
Kara pozbawienia wolności jest najbardziej dokuczliwym środkiem karania sprawców przestępstw. Decyduje o tym przede wszystkim długotrwałość izolacji więziennej oraz stałe poddanie skazanego oddziaływaniu różnych osób i czynników. Dlatego właściwą treścią tej kary powinno być samo pozbawienie wolności, a intencją prawodawców regulujących sposób jej wykonywania -- chęć poprawienia człowieka. Realizacja tak sformułowanej zasady ekonomii kary wzmaga szanse na to, że pozbawienie wolności nie spowoduje dodatkowych szkód w postaci poddania więźnia nadmiernym rygorom oraz nie wywoła u niego jeszcze większej demoralizacji. Wszystko to sprawia, że nowoczesna polityka penitencjarna kładzie nacisk na stosowanie takich metod i środków, które związane są z pobytem skazanego w zakładzie karnym otwartym czy w systemie półwolnościowym, gdzie dyscyplina i rygor ma znaczenie znikome, a dominuje ścisła więź ze środowiskiem wolnościowym oraz terapia i poradnictwo grupowe.
Tymczasem, podobnie jak w innych sferach szeroko rozumianego prawa karnego (dotyczących zwłaszcza trybu prowadzenia postępowań karnych oraz polityki orzekania przez sądy kar i środków karnych) , oparty na obowiązujących przepisach sposób wykonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta