Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek rozliczeń bezgotówkowych

03 stycznia 1995 | Prawo | JN

Z punktu widzenia prawa cywilnego

Obowiązek rozliczeń bezgotówkowych

Jerzy Naworski

W artykule "Obowiązkowo z bankiem" ("Rzeczpospolita" z 18 października 1994 r. ) Izabela Lewandowska przedstawiła regulacje zawarte w art. 3 ust. 3 lit. a) --b) i ust. 4 ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. nr 41, poz. 324 ze zm. ) -- zwanej dalej ustawą -- wprowadzone nowelą z 16 grudnia 1993 r. (Dz. U. nr 134, poz. 646) .

Unormowanie to nakłada na podmioty gospodarcze, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów (art. 3 ust. 4) , powinność posiadania rachunku bankowego oraz przeprowadzania rozliczeń za pośrednictwem tego rachunku, gdy stroną transakcji jest inny podmiot gospodarczy i gdy wartość należności lub zobowiązań przekracza kwoty określone w art. 3 ust. 3 ustawy. Oprócz naświetlonych przez autorkę zagadnień obowiązku rozliczeń bezgotówkowych z punktu widzenia prawa administracyjnego i finansowego, regulacja ta ma swoje aspekty cywilnoprawne.

Z góry trzeba powiedzieć, że problematyka wpływu unormowania zawartego w art. 3 ust. 3 ustawy na swobodę umów jest skomplikowana. Szczegółowe jej przedstawienie nie jest oczywiście możliwe w ramach krótkiego opracowania, którego celem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 365

Spis treści
Zamów abonament