Ukryta przemoc
- "Molestowanie moralne" - fragment
- Rozmowa z Marie-France Hirigoyen: Ukryta przemoc w pracy i w domu Ukryta przemoc
Marie-France Hirigoyen jest psychiatrą, psychoanalitykiem, psychoterapeutą, zajmuje się terapią rodzin, od 1985 r. prowadzi seminaria poświęcone zagadnieniu zarządzania stresem w przedsiębiorstwie. W swojej pracy naukowej koncentruje się na przemocy psychologicznej.
W 1998 r. opublikowała książkę "Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym", sprzedaną we Francji w 500 tys. egz., w Hiszpanii w 135 tys., przełożoną do tej pory na 26 języków.
Sukces książki przyczynił się do powstania w wielu krajach stowarzyszeń zajmujących się przemocą w miejscu pracy, wpłynął na wzrost świadomości także wśród parlamentarzystów. Autorka brała udział w pracach zespołu opracowującego ustawę o molestowaniu moralnym w miejscu pracy. Ustawa ta weszła w życie we Francji w styczniu 2002 r.
W swojej drugiej książce "Cierpienie w pracy: prawda i mity", która ukazała się w marcu 2001 r., Marie-France Hirigoyen uściśla pojęcie molestowania moralnego w świetle prawa, po to, by unikać nadużywania i błędnego stosowania tej terminologii. Wskazuje również, jak zapobiegać molestowaniu moralnemu w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta