Człowiek z granitu
Człowiek z granitu
Jan Himilsbach w swojej prozie opowiadał o sprawach najbardziej zwyczajnych, a zarazem najważniejszych
FOT. ZYGMUNT RYTKA
KRZYSZTOF MASŁOŃ
Jana Himilsbacha - jak się dziś okazuje - znali wszyscy. Anegdoty o nim, gęsto przetykane dialogami z "Rejsu" i "Wniebowziętych", opowiadają nawet ci, których ten Książę Naturszczyków - jak nazywa go Stefan Manturzewski, "himilsbacholog doskonały", twórca głośnego filmu "Himilsbach - prawdy, bujdy, czarne dziury" - mógł widzieć jedynie z grzechotką w ręku. A jeśli już z butelką, to mleka - nie gorzałki.
Iwan, czyli Janek
Niemniej o Himilsbachu i druhu jego serdecznym - Zdzisławie Maklakiewiczu każdy ma coś (na ogół to samo) do powiedzenia. Źródeł owej "wiedzy" nie brakuje, bowiem - jak podaje Stefan Manturzewski w posłowiu do wydanej właśnie książki "Zatopione skały i inne monidła", będącej czymś w rodzaju suplementu do filmu o Himilsbachu - autor "Przepychanki" udzielił w życiu siedmiuset(!) wywiadów. "Zwykle odbywało się to przy wódce - pisze Manturzewski - dziennikarz stawiał, a Jaś, człowiek dobry i uczynny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta