Prawdopodobieństwo graniczące z pewnością
Prawdopodobieństwo graniczące z pewnością
Prawo wszczęcia sądowego procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie służy temu, by mąż mógł się upewnić, że to istotnie on jest ojcem dziecka urodzonego przez żonę. Jego celem bowiem jest wykazanie, że mąż nie jest biologicznym ojcem.
Art. 61 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k. r. o.) ustanawia zasadę, że jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemanie to może być obalone tylko w procesie o zaprzeczenie ojcostwa. Może go wszcząć przede wszystkim mąż matki dziecka, czyli domniemany, prawny ojciec. Ma na to tylko 6 miesięcy, licząc od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka (inaczej termin ten liczy się, gdy domniemany mąż jest ubezwłasnowolniony lub cierpi na zaburzenia psychiczne). Tyle samo czasu (6 miesięcy), licząc od dnia urodzenia dziecka, ma też żona, która chce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta