Informatorzy wywiadu i kontrwywiadu będą lustrowani; Jest jeszcze Trybunał w Warszawie
Informatorzy wywiadu i kontrwywiadu będą lustrowani
Sędziowie TK nie byli jednomyślni; czterech zgłosiło votum separatum
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
KOMENTARZ
- OPINIE
- DEFINICJA LUSTRACJI
Zbieranie lub przekazywanie informacji mieszczących się w zakresie zadań wywiadu, kontrwywiadu i ochrony granic było współpracą ze służbami bezpieczeństwa PRL. Osoby wykonujące takie zadania podlegają zatem lustracji.
Tak wynika z wtorkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który po zbadaniu dwu zaskarżonych przepisów lutowej noweli ustawy lustracyjnej stwierdził, że nowa definicja współpracy z organami bezpieczeństwa jest niezgodna z konstytucją. Drugi oceniany przepis pozwalał na odstąpienie od lustracji wobec osób, które zrezygnowały z pełnienia funkcji publicznej lub z kandydowania na nią. Zdaniem TK, umorzenie takiego postępowania wówczas, gdy rezygnacja nastąpiła dopiero po wszczęciu postępowania lustracyjnego, narusza zasady równości wobec prawa, a więc także jest niezgodne z konstytucją.
Trybunał uznał za nieprawidłowy sam tryb uchwalenia nowej definicji współpracy, która została wprowadzona do noweli jako poprawka senacka: - Senat w oczywisty sposób przekroczył prawo do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta