Rzeczpospolita Czytelników; 20.06.2002
- VAT w imporcie usług
- Zbiorcze faktury za paliwo
- Zwolnienie z VAT przy remanencie
- 22-proc. stawka dla projektowania budowlanego
- Niedokładna data sprzedaży
VAT w imporcie usług
Czy umowę o dzieło zawartą z zagraniczną osobą fizyczną i wykonaną w Polsce należy, z punktu widzenia VAT, traktować jak import usługi?
Artur Binkowski, radca prawny w spółce CMS Cameron McKenna:
Jeżeli osoba zagraniczna nie jest zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce, a na podstawie umowy o dzieło wykonała u nas jakieś czynności, to w grę wchodzi import usług. Chociaż umowa o dzieło musi doprowadzić do osiągnięcia konkretnego rezultatu, to przecież faktycznie sprowadza się do świadczenia poszczególnych usług. VAT podlegają właśnie one, a nie przekazanie ostatecznego dzieła jako towaru. Ustawa o VAT nie uzależnia powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług od tego, czy podmiot je świadczący jest osobą fizyczną, prawną czy np. jednostką nie posiadającą osobowości prawnej. Wynika to z definicji importu usług z art. 4 pkt 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez import usług rozumie się usługi świadczone na terytorium Polski, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą. Krajowy odbiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta