Trzeci gracz na Bliskim Wschodzie
Trzeci gracz na Bliskim Wschodzie
SZIMON PERES
Współczesna strategia działania przechodzi proces podobny do tego, jaki przeszła współczesna gospodarka: staje się coraz bardziej globalna.
Kiedy podstawą gospodarki stała się raczej nauka niż ilość posiadanej ziemi, granice fizyczne zaczęły się coraz bardziej zamazywać i w dużym stopniu nabrały charakteru politycznego. Gospodarka bowiem, podobnie jak nauka, żywi się głównie innowacjami i komunikacją. Problemy narodowe czy kwestie terytorialne nie mają dla niej znaczenia.
Ale podczas gdy gospodarka globalizowała się, rządy nadal miały charakter narodowy. W ten sposób wytwarzała się dysproporcja między nimi. Prywatyzacja miała tę przepaść zasypać. Firmy prywatne stawały się wielonarodowe. Dzięki temu mogły włączyć się w sieć światową i zerwać z ograniczeniami, jakie niosła z sobą gospodarka narodowa.
Ale dzisiaj strategia również się zmienia. W dotychczasowym świecie wrogiem były kraje. Teraz są to zagrożenia globalne. Ale podczas gdy do zwalczania wrogów narodu tworzono armie narodowe, na zagrożenia globalne nadal nie ma adekwatnej odpowiedzi.
Od chwili, gdy pojawiły się rakiety balistyczne, ich zasięg liczy się nie mniej niż bliskość terytorium wroga. A od chwili, gdy rakiety wyposażono w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta