Dziedziczone ryzyko
Dziedziczone ryzyko
Nieprawidłowy obraz chromosomów człowieka widoczny dzięki technice FISH (fluorescencyjna hybrydyzacja in situ). Zastosowano specyficzną sondę "malującą", znakującą na zielono chromosom 8. Widać dwa prawidłowe chromosomy 8 pary. Sygnał obecny jest jednak również na nieprawidłowym chromosomie X (w połowie czerwony, w połowie zielony). Świadczy to o tak zwanej translokacji (przemieszczeniu) fragmentu chromosomu 8 na chromosom X. W komórce dochodzi wtedy do częściowej trisomii chromosomu 8, jego fragment występuje w 3 kopiach (zdjęcie wykonano w Pracowni Cytogenetyki Zakładu Genetyki Medycznej IMID w Warszawie, zamieszczone dzięki uprzejmości p. prof. Ewy Bocian)
MARTA ORZELSKA
W Europie na 1000 urodzonych żywych dzieci u ponad 10 stwierdza się choroby, których przyczyną jest defekt genetyczny. Jednocześnie 30 proc. przyjęć do szpitali pediatrycznych oraz 10 proc. hospitalizacji osób dorosłych jest spowodowanych chorobą genetyczną pacjenta.
Choroby genetyczne występują dość rzadko, ale coraz częściej słyszy się, że w krajach rozwiniętych ich liczba stopniowo wzrasta. Ze względu na brak możliwości wyleczenia oraz to, że w większości przypadków chorzy wymagają stałej opieki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta