Pewne zmiany są konieczne
Pewne zmiany są konieczne
MAREK GÓRA, MICHAŁ RUTKOWSKI
Stabilność zasad działania w przypadku systemu emerytalnego ma ogromne znaczenie, jednakże jego koncepcja od początku zakładała stopniowe rozluźnianie istniejących ograniczeń. Wydaje się, że pora takie rozluźnienia wprowadzić. Powinny one obejmować zwiększanie limitu środków, jakie fundusze emerytalne mogą lokować za granicą, zmianę systemu liczenia minimalnej stopy zwrotu oraz nowe podejście do inwestowania, zezwalające na przeznaczenie większej części środków na zakup akcji.
Interes przyszłych emerytów
Podstawowym kryterium ewentualnych zmian powinno być działanie na korzyść przyszłych emerytów. Chodzi zatem o wprowadzanie mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo systemu i podwyższających przyszłe świadczenia. Możliwa jest zatem modyfikacja zasad systemu, która z tego punktu widzenia pozostaje w zgodzie z jego konstrukcją jako całości i która w pewnych sytuacjach jest wręcz pożądana. Przykładem takiej zmiany jest rozluźnienie ograniczeń dotyczących inwestowania środków gromadzonych w funduszach emerytalnych, zwłaszcza za granicą, na rynkach krajów OECD.
Zróżnicowanie portfela inwestycyjnego funduszy, także w skali międzynarodowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta