Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przybywa pieniędzy i kłopotów

01 lipca 2002 | Ekonomia | JB DE
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polska-UE Brak środków na dofinansowanie, nieznajomość procedur i opóźnienia w realizacji projektów - to jak udało się ustalić "Rzeczpospolitej" - główne powody niewykorzystywania unijnej pomocy

  • Opinie
  • Komentarz: Walcząc o miliardy, nie straćmy miliardów Przybywa pieniędzy i kłopotów

    Od dwóch lat Bruksela przyznaje Polsce około 1 miliarda euro darowizn rocznie, aby przygotować nasz kraj do przystąpienia do Unii Europejskiej. Wykorzystaliśmy tylko niewielką część tej pomocy. Gdy od 2004 roku będziemy we wspólnocie, a wsparcie stanie się pięciokrotnie większe, nie jest wykluczone, że utracone sumy zaczniemy liczyć w miliardach euro.

    Do 2000 roku trudności z wykorzystaniem pieniędzy unijnych były sporadyczne. Oprócz utraty w 1998 roku 32 mln euro funduszy Phare, nie przepadło nam więcej niż 1-2 proc. pomocy.

    Prawdziwe trudności zaczęły się z funduszami przyznanymi po 2000 roku, kiedy unijna pomoc z roku na rok wzrosła czterokrotnie. Zmieniły się także reguły gry. Odpowiedzialność za wykorzystanie funduszu Phare Bruksela przekazała polskim władzom. Fundusz urósł z około 250 mln euro rocznie do blisko 500 mln euro.

    - Z wydaniem tych pieniędzy rzeczywiście możemy mieć trudności - przyznaje Tadeusz Kozek, dyrektor Departamentu Koordynacji i Monitorowania Pomocy

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2658

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament