Dostęp do informacji
Dostęp do informacji
ROMAN HAUSER
W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego zauważalne stają się sprawy dotyczące dostępu do informacji.
Jest to oczywiście skutek ustawowych rozwiązań. Na uboczu pozostawiam jednak problematykę dostępu do informacji niejawnych oraz związaną z ustawą o dostępie do informacji publicznych . W pierwszym wypadku chodzi w istocie o wąski krąg podmiotów, w drugim zaś zbyt krótki okres obowiązywania regulacji i wynikająca z tego niewielka liczba skarg nie daje podstaw do uogólnień. Do tej problematyki przyjdzie jednak powrócić.
Na razie zajmijmy się skargami wnoszonymi na podstawie ustawy - Prawo prasowe oraz ustawy o ochronie danych osobowych.
W pierwszej grupie spraw NSA uznawał, iż odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na ochronę tajemnicy państwowej i służbowej oraz innej tajemnicy chronionej ustawą (art. 4 ust. 2 prawa prasowego). Dlatego oddalił skargę na prezesa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie, w której informacja miała charakter niejawny i była opatrzona klauzulą "poufne". Jeśli jednak informacji nie nadano takiego charakteru, to nie można odmówić jej udostępnienia. I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta